7 grudnia 2023 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór poezji Marianny Kargul. Spotkanie poświęcone było wydaniu szóstego tomiku wierszy międzyzdrojskiej poetki pt. „Morze i ja”.

Marianna Kargul to międzyzdrojanka od kilku dekad. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach o charakterze kulturalnym i artystycznym. Jej wiersze dają wzruszenie i ukojenie dla czytających. Na początku spotkania międzyzdrojski zespół śpiewaczy „Bryza” pod kierunkiem Janusza Kalemby zaprezentował utwór „Zacznijmy od Bacha”. Następnie bibliotekarz Szymon Głod powitał przybyłych gości wieczoru: Burmistrza Mateusza Bobka, zastępcę Burmistrza Beatę Kiryluk, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach Izabelę Zaworską oraz mieszkańców i turystów. Pani Marianna Kargul zaprezentowała utwory z nowego tomiku m.in. „Międzyzdrojskie krajobrazy”, „Grudzień nad morzem” czy „Mój spacer nad morzem”.

Nasi goście mieli przyjemność wysłuchania wierszy poetów w interpretacji uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Bogusławy Bursy. Młodzież z wielkim zaangażowaniem podeszła do twórczości autorów, z satysfakcją słuchało się ich wystąpień. Przeczytano wiersze autorstwa Marianny Kargul z tomiku pt. „Moje miejsce na ziemi”, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej czy Kazimierza Wierzyńskiego. Utwory prezentowały uczennice: Martyna Paluch, Olga Herodzińska, Aleksandra Turkiewicz i Weronika Leszczyńska. Nie zabrakło stałego punktu wieczoru, czyli prezentacji utworów poetyckich przez mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Mieliśmy przyjemność wysłuchać: Krystyny Rycombel, Urszuli Jabłońskiej oraz Anety Jasłowskiej z Wrzosowa, która po raz pierwszy zaprezentowała swoją twórczość w naszej bibliotece.

Na zakończenie zespół śpiewaczy „Bryza” przedstawił aranżacje takich utworów jak „Znajdziesz mnie znowu”, „Cingarella”, „Ajko Ajko”, „Rejs Tawerną”, „Bella ciao”. Widzowie bawili się znakomicie. Czytelnicy z okazji Mikołajek otrzymali w prezencie książki przekazane przez Instytut Książki oraz Książnicę Pomorską w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie wspólnymi zdjęciami z uczestnikami. Bibliotekarze zapraszają na kolejny wieczór poezji z oprawą muzyczną, który odbędzie się już wiosną.