Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach zajęła 21 miejsce na 837 miejsc w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek 2021 przygotowanym przez Instytut Książki i Dziennik „Rzeczpospolita”. W województwie zachodniopomorskim międzyzdrojska biblioteka zajęła 3 miejsce.

W tym roku odbyła się jedenasta edycja Rankingu Bibliotek. Jego celem jest (jak piszą organizatorzy) „nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów”.

Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.

Przypominamy, że nasza biblioteka w ubiegłym roku zajęła 32. miejsce, a 2 lata temu 51. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Jest to dla nas duży awans i sukces, na którego wpływ zdecydowanie miały takie elementy jak: obecność w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram), posiadanie własnej strony internetowej, liczba nowych woluminów, umożliwienie alternatywnej formy wypożyczania zbiorów tj. bezpłatne kody do platformy Legimi z ebookami i audiobookami oraz punkt biblioteczny w Wapnicy, wypożyczalnia gier planszowych, katalog online, innowacyjne aktywności podczas pandemii - kultura online, uchwalona strategia rozwoju gminy, która zawiera strategię rozwoju biblioteki, liczba uzyskanych dotacji na organizację różnego typu wydarzeń kulturalnych, działalność Dyskusyjnego Klubu Książki i Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz współpraca z 36 partnerami (NGO, instytucjami publicznymi, placówkami oświatowymi, firmami). Niestety dyskwalifikuje nas niedostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych oraz brak filii bibliotecznych.

W rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance, która w zeszłym roku zajęła szóste miejsce. Na miejscu drugim znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która awansowała z 3. Miejsca. Na miejscu trzecim znalazła się Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz, która w zeszłym roku zeszłym roku zajęła 9. miejsce w rankingu.

Pełny ranking na stronie:

https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,ranking-bibliotek-2021-w-dzisiejszej-rzeczpospolitej,7047.html