„Podążać za marzeniem” 

26 kwietnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się prelekcja na temat życia i twórczości Josepha Conrada. Wykład dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach poprowadziła Cecylia Judek, Sekretarz Naukowy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. 

Na początku spotkania nasz gość wyjaśnił, że rok 2017 został ogłoszony Rokiem Conrada. Jego celem jest promocja twórczości pisarza, ale przede wszystkim podkreślenie jego związków z Polską. Jak mogliśmy się dowiedzieć, Józef Teodor Konrad Korzeniowski, bo tak naprawdę się nazywał, nigdy nie wyrzekł się polskości. Zawsze podkreślał, że jest Polakiem, mimo iż swoje książki pisał po angielsku. 

Cecylia Judek bardzo szczegółowo opowiedziała o życiu autora. Dowiedzieliśmy się, że był synem działacza Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Bardzo wcześnie stracił rodziców, ale dzięki swojemu wujowi Tadeuszowi Bobrowskiemu, mógł dalej walczyć o swoje marzenia. Pierwszym i bardzo ważnym marzeniem Conrada było zostanie marynarzem. W wieku siedemnastu lat dostał się na statek „Mont Blanc” we francuskiej marynarce handlowej. W ciągu kilku lat awansował na poszczególne szczeble aż został kapitanem.

Pierwsza powieść Josepha Conrada ukazała się w 1985 roku. Od tego czasu zupełnie poświęcił się pisarstwu. Wszystkie jego dzieła to mieszanka prawdziwych przeżyć z fikcją literacką. Cecylia Judek przytoczyła kilka najważniejszych utworów pisarza m.in.: „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Murzyn z załogi Narcyz”, „Nostromo”, „Smuga cienia”. Akcja większości utworów rozgrywa się na morzu, wśród marynarzy, czyli w środowisku, które Conrad bardzo dobrze znał i rozumiał. Najczęściej w swoich książkach poruszał problemy moralne czy etyczne. 

Nasz gość wiele razy podkreślał, żeby młodzież czytała lektury szkolne, ponieważ wzbogaci to ich wiedzę i pozwoli im szerzej spojrzeć na świat. Powinni znać historię kraju, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będą „ambasadorami” swojego państwa. 

Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, gimnazjaliści dowiedzieli się ciekawych faktów z życia Josepha Conrada, co na pewno przyda im się w dalszej nauce szkolnej i nie tylko.