„Nowe lektury już dostępne w naszej Bibliotece”

Nowy rząd zapowiadał rewolucję w spisie lektur jeszcze w 2015 roku. W lutym 2017 roku ta zapowiedź stała się faktem. Lista lektur szkolnych 2017 budzi wiele pochwał co wątpliwości.

Bibliotekarzom zaś przysparza sporo pracy. Choć lista nowych lektur będzie obowiązywać od 1 września 2017 to międzyzdrojscy bibliotekarze już uzupełniają braki. Część książek, które stały się lekturami obowiązkowymi mieliśmy w naszym księgozbiorze po 1 bądź 2 egzemplarze. Nowymi wartościowymi lekturami, będącymi literackimi nowinkami są m.in. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia czy książka Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło” z serii „Magiczne drzewo”…

W porównaniu z proponowaną listą lektur z listopada 2016, ta oficjalna przeszła kilka poprawek. Z propozycji kanonu lektur w szkole podstawowej zniknęła bestsellerowa książka Suzanne Collins  „Igrzyska śmierci”. Nad czym na pewno ubolewają młodzi czytelnicy zaczytani w całej trylogii Collins. 

Oficjalna lista lektur w porównaniu z tą z lat wcześniejszych znacznie się wydłużyła. Niewątpliwie cieszymy się, że do kanonu lektur weszły książki autorów, których gościliśmy w Międzyzdrojach. Warto wspomnieć o Barbarze Kosmowskiej autorce „Dziewczynki z parku”, Agnieszce Frączek autorce książki „Rany Julek!...” czy o Marcinie Pałaszu, który rok temu promował w naszej bibliotece „Sposób na Elfa” – dziś lekturę dla klas I-III.  

Najpierw z nowymi lekturami zapoznają się klasy: I, IV i VII. Mimo to zapraszamy i zachęcamy wszystkich rodziców i dzieci do rodzinnego czytania. Zaskoczeniem wśród „nowych” lektur na pewno jest kultowy komiks „Szkoła latania” o przygodach Kajko i Kokosza. Wielu rodziców wychowało się na przygodach słowiańskich wojów, dlatego też warto wspólnie z dzieckiem powrócić do lektury tych szalonych przygód, które bawią czytelników w różnym wieku. Dla fanów łamania szyfrów i rozwiązywania zagadek polecamy nową lekturę uzupełniającą dla klas IV-VI „Skrzynia władcy piorunów” będącą jednocześnie kryminałem, powieścią przygodową i historią wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli. 

Nie zapomnieliśmy o naszej młodzieży. Nowe lektury dla liceum i technikum: "Katedra" Jacka Dukaja, "Madame" Antoniego Libery, opowiadania "Miejsce" Andrzeja Stasiuka, "Wyspa" Olgi Tokarczuk oraz wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej są już dostępne w naszej wypożyczalni w większej ilości egzemplarzy.

Wśród lektur dla klas I-III znalazła się książka "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyny Bednarek. Autorka będzie gościem naszej biblioteki w październiku 2017.