22 kwietnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Elą Downarowicz, kołobrzeżanką, autorką musicali, pisarką powieści obyczajowych i sensacyjnych.

Na co dzień pracuje w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, organizuje koncerty charytatywne, pisze musicale, zajmuje się aktywnie sportem. Mówi, że praca pozwala jej się rozwijać. Całe życie była aktywna, ale bodźcem do pisania była jej złość na świat. Kilkanaście lat życia poświęciła na wychowanie córki, teraz postanowiła postawić na siebie i swoje pasje. Maszynopisy do jej przyszłych książek długo leżały w szufladzie zanim ujrzały światło dzienne. Napisała kilka książek: „Cecylia”, „Celina”, „Monika”, „Ela” i „Aleksandra”, a każda z tych powieści rozwinęła ją w inny sposób. Planuje swoją twórczość literacką wciąż tytułując książki kobiecymi imionami.

Jej szczęściem jest spotykanie na swojej drodze intrygujących ludzi, szczególnie kobiet o imieniu Anna. Jak mówi sama autorka „gdyby nie one to nie miałabym odwagi się odkryć”. Pierwszymi jej recenzentami są córka i siostra, lecz ostatnie słowo należy do autora. Ma już napisanych kilka książek do przodu, m.in. „Hannę”, która cofa nas do czasów Wikingów oraz „Łucję”, w której znajdziemy wątek handlu bronią. Swoje książki nazywa „mózgotrzepami”, ponieważ potrafią sponiewierać emocjonalnie człowieka. Sama jest miłośniczką mocnych i intensywnych kryminałów, mówi: „jak krew się nie leje na pierwszej stronie, to nie ma co czytać”.

„Zarwałem noc przez pani książki” – to stwierdzenie, które uwielbia a zarazem komplement usłyszany od czytelników. Swoje pomysły czerpie z codziennego życia i nawet z nieoczekiwanych sytuacji. Będąc na balkonie usłyszała dźwięk gniecionych puszek i już wtedy wiedziała, że główną postacią kolejnej książki będzie „Jadzia” opowiadająca o trudnej przeszłości bohaterki. Twierdzi, że są autorzy, którzy żyją z książek i są tacy, którzy chcą dać coś więcej. To właśnie siostra podpowiedziała jej, aby napisała scenariusz do musicalu. Ma grupę amatorów, którzy wspólnie lubią spędzać czas m.in. na tańcu i wspólnym tworzeniu choreografii do projektów taneczno-muzycznych.

Moderatorem spotkania był starszy bibliotekarz Szymon Głod. Nie zabrakło rozmów i pytań ze strony przybyłych słuchaczy. Wszyscy uświadomili sobie, że obecnie czytelnicy poszukują książek o emocjach, uczuciach, trudnych wyborach i sile człowieka.

Niespodzianką dla Pani Eli okazał się portret, który wykonała lokalna artystka Krystyna Marzec, do której kierujemy serdeczne podziękowania oraz album z drugiej edycji pt. „Międzyzdrojskie Inspiracje”.

Wieczór zakończył się wspólnym zdjęciem z gośćmi oraz możliwością zakupu książek i wpisu z dedykacją autorki.

mgr Karolina Malec

mgr Szymon Głod