19 kwietnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się kolejne warsztaty z Wirtualnej Rzeczywistości (VR).

VR to technologia, która umożliwia użytkownikom interakcję z wirtualnym światem za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak gogle, kontrolery ruchu czy specjalne platformy śledzenia ruchu. Głównym celem VR jest stworzenie wrażenia bycia obecnym w świecie wirtualnym, który może być całkowicie odmienny od rzeczywistości fizycznej. Dzięki zaawansowanej grafice, dźwiękowi przestrzennemu oraz systemom śledzenia ruchu użytkownik może poczuć się jakby przeniósł się do zupełnie innej rzeczywistości.

Uczestnicy zajęć grali w jedną z najpopularniejszych gier na VR „Beat Saber”, która polega na przycinaniu dźwięków (np. w formie kwadratów) lecących w kierunku gracza. Wraz ze wzrostem tempa, należy używać całego ciała, aby unikać nadlatujących przeszkód, wykonywać kroki w bok i przysiady, a to wszystko zachowując rytm i przecinając dźwięki. Zagrano również w grę Horizon, która polega na wyruszeniu przez gracza w porywająca i emocjonującą wyprawę, której celem jest odkrycie tajemnic zapomnianej cywilizacji, odnalezienie pozostawionych przez nią starożytnych artefaktów i zdobycie zaawansowanych technologii, które przesądzą o losie planety oraz całej ludzkości.

Sprzęt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka – nowe horyzonty”. Gry zostały zakupione przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”.