W dniach 8-15 maja 2022 r. odbędzie się XIX edycja programu Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. „Celem programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Motto to odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść do biblioteki, by znaleźć się wszędzie – w kraju, czasach przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. To właśnie w bibliotece zebrana jest wiedza z całego świata, którą mamy na wyciągnięcie ręki.

Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 7 maja 2022 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!”. Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu! Zrób zdjęcie z „czytelniczego śledztwa” i wyślij je na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

10 maja 2022 r. o godz. 16.00 to czas celebrowania „Międzynarodowego Dnia Strażaka w międzyzdrojskiej bibliotece”. Święto obchodzone jest 4 maja, ale chcemy przedłużyć ten jakże ważny dla wszystkich dzień. Wspólnie wykonamy gniotki antystresowe oraz przeczytamy bajki o strażakach. Gośćmi specjalnymi będą strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubinie. Bohaterowie opowiedzą nam o podstawowych czynnościach udzielania pierwszej pomocy oraz o zasadach bezpieczeństwa w domu. Zapraszamy!

12 maja 2022 r. od godz. 9.30 odbędą się dwa spotkania autorskie z Małgorzatą Dudą, przewodniczką turystyczną oraz autorką książek dla najmłodszych. Na spotkanie pt. „Podróż przez legendy Pomorza Zachodniego” zostali zaproszeni uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach. Autorka opowie dzieciom o mało znanych zachodniopomorskich legendach, wzbogacając opowiadania zdjęciami zabytków, ilustracjami i mapami.

14 maja 2022 r. o godz. 12.00 w ramach akcji „Czytanie bajek nie musi być nudne!” spotkamy się przy Informacji Turystycznej w Międzyzdrojach. Wystarczy przyjść i wysłuchać fragmentów książki „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Na słuchaczy czekają także animacje i warsztaty plastyczne promujące czytelnictwo prowadzone przez bibliotekarzy oraz studentów Kola Naukowego Animatorów Czasu Wolnego „Pasja” z Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Maj to bardzo znaczący dla nas miesiąc, dlatego przedłużamy Tydzień Bibliotek! 19 maja 2022 r. o godz. 18.00 w międzyzdrojskiej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Dianą Brzezińską, prawniczką, autorką kryminałów z romansem w tle, miłośniczką dobrej literatury i muzyki latynoskiej. Pisarka w swojej literackiej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą w codziennym, prawniczym życiu zawodowym. Podczas wieczoru porozmawiamy o wstrząsających zbrodniach oraz nieprzewidywalnej miłości…

Wysyłając nam zdjęcie z wizerunkiem swoim lub dziecka wyrażasz jednocześnie zgodę na upublicznienie wizerunku w lokalnych mediach, na stronie internetowej oraz profilu biblioteki na portalach społecznościowych Facebook i Instagram (w ramach akcji promującej wydarzenia).

Partnerami wydarzeń są Gmina Międzyzdroje, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubinie, Koło Naukowe Animatorów Czasu Wolnego „Pasja” z Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Dyskusyjny Klub Książki.