25 stycznia 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym, historykiem, pasjonatem regionu i mieszkańcem Lubina, który promował swoją książkę pt. „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Wieczór autorski odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Partnerem wydarzenia był Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” a moderatorem spotkania Andżelika Gałecka – dyrektor biblioteki.

Piotr Oleksy to pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest pomysłodawcą wielu działań związanych z historią, także regionu Pomorza Zachodniego. Jego poprzednia książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Jest laureatem Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” za książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Nagroda została wręczona podczas X Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w Książnicy Pomorskiej. Była to już trzecia edycja tej nagrody, a nominowanych do niej było pięciu twórców.

Punktem wyjścia rozmowy podczas spotkania była tożsamość kulturowa naszego regionu i przywrócenie pamięci o przeszłości tych ziem. Autor w swojej książce zwrócił uwagę, jak można odzyskać poczucie rodowodu kulturowego dla mieszkańców, którzy znaleźli się na tych terenach po II wojnie światowej. Wyspy tworzyły się na nowo i ludzie, których los wrzucił w machinę przemian, bardzo dynamicznie adaptowali się w tym miejscu. Piotr Oleksy w swojej publikacji oddał hołd ludziom, którzy dla tej ziemi ciężko pracowali i nadali jej prawdziwą tożsamość. Piotr Oleksy zwrócił uwagę na osoby, które identyfikowały się z wyspami. Przywołał m.in. postać Jerzego Porębskiego, pieśniarza, rybaka i żeglarza związanego ze Świnoujściem czy Lechosława Goździka, bohatera przesilenia politycznego w Polsce w październiku 1956 r. Dobierając sylwetki osób, które opisał w książce, kierował się specyfiką społeczności i oddaniem dla drugiego człowieka. Ważną postacią była Britta Wuttke, będąca łącznikiem między starym światem a nowym, który nastał po II wojnie światowej. Jej życie to pomoc drugiemu człowiekowi jako lekarz, a także animator kultury. Ważną postacią był także Henryk Bartoszuk, założyciel Domu Dziecka w Lubinie i amator żeglarstwa. 

Autor przyznał, że jego najnowsza książka ma formę reportażu i nie jest osobistym przewodnikiem po wyspach Wolin i Uznam. Mówił o miejscach, które są bardzo małe znane na tym terenie min. o Wyspie Chrząszczewskiej, która jest nieodkrytym i fascynującym miejscem. W swojej opowieści przeplata świat słowiański i germański.  W publikacji bardzo dużo miejsca poświęca „rybaczeniu”. Słowo to stało się swoistym regionalizmem i obrazuje sposób na życie ówczesnych mieszkańców. Tą formą zarobku zajmowali się zarówno osadnicy jak i ludność napływowa. Rybacy we wczesnych latach powojennych byli tutaj nierzadko jedynymi żywicielami rodzin.

Piotr Oleksy porównał nasz północno-zachodni skrawek kraju do „dzikiego zachodu”. W pierwszych latach po II wojnie światowej na tych ziemiach było bardzo dużo przemocy i bezprawia. Szabrownicy mieli wielkie pole do popisu. Rozmówcy Piotra opowiadali wiele historii na ten temat, które rozrosły się do wielkich rozmiarów. Autor zaznacza, że infrastruktura na wyspach i tempo życia zmieniają się dynamicznie, a mimo to powinniśmy mieć czas na refleksję nad historią tych terenów. Niezmiernie cieszy naszego gościa to, że historia „mówiona” o polskim archipelagu nie zaginęła i została przelana na kartki papieru. Opowiadał także o książce pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” i zainteresowaniu terenami, które są swoistym laboratorium kulturowym i mają zawiłe, a także nieoczywiste koleje losu.  

Na zakończenie spotkania nasz gość otrzymał prezenty od Burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka a także od mieszkańca Międzyzdrojów Jarosława Daniluka. Przybyli goście mogli kupić książkę Piotra Oleksego i otrzymać dedykację wraz z autografem. Bibliotekarze dziękują wszystkim za aktywne uczestnictwo, jednocześnie zapraszają na spotkanie autorskie z profesorem Janem Marią Piskorskim, które odbędzie się 2 marca 2023r. a poprowadzi je Piotr Oleksy.  

Bibliotekarze