22 sierpnia 2020 r. o godz. 11.00 rozpoczęła się pierwsza w Międzyzdrojach gra miejska pt. „Czytelnik na tropie książki” zorganizowana przez Gminę Międzyzdroje, Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach oraz X Szczep "Gniazdo" ZHP.
W zabawie wzięły udział rodziny z dziećmi – zarówno mieszkańcy Gminy Międzyzdroje jak i turyści. Grupy miały za zadanie odnaleźć 11 punktów ukrytych na terenie Międzyzdrojów związanych historycznie i turystycznie z gminą i wykonać wyznaczone przez organizatorów zadania.
Każda z grup miała taką samą trasę do przebycia, ale w innej kolejności. Miejscem startu była biblioteka, gdzie grupy otrzymały pakiety startowe zawierające wskazówkę prowadzącą do pierwszej bazy, kartę zadań, napoje oraz słodką przekąskę. Ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną uczestnicy zostali również zaopatrzeni w maseczki oraz żele do dezynfekcji rąk.
Jednym z pierwszych ukrytych punktów była Izba Pamięci znajdująca się w dawnym budynku gimnazjum, w którym uczestnicy gry zmagali się z konkurencją o tematyce patriotycznej. Poznawali historię gminy a przez połączoną starą polową centralę telefoniczną musieli odpowiadać na zadane pytania. Rodziny musiały również odnaleźć Park Linowy, gdzie odbywało się rodzinne strzelanie z łuku do tarczy z zachowaniem współzawodnictwa i wszelkich zasad fair play. Przy Bałtyckim Parku Miniatur zadaniem do wykonania było przejście po narysowanych stópkach na planszy. Nie jednej rodzinie zakręciło się w głowie! Na Stadionie Miejskim rodziny musiały wykazać się zarówno sportowo jak i umysłowo. Na uczestników czekało strzelanie piłką do bramki oraz odnalezienie tablicy patrona stadionu i odpowiedzenie na pytanie kim była Irena Szewińska. Woliński Park Narodowy przygotował dla uczestników gry quiz przyrodniczy, polegający na dopasowaniu przygotowanych ciekawostek o zwierzętach do ich wizerunków, by wzbogacić wiedzę uczestników o faunie WPN. Następnie grupy losowały trzy karteczki z opisem cech charakterystycznych poszczególnych gatunków ssaków występujących w parku. Przy oceanarium na grupy czekał Neptun i jego żona Salacja, którzy chcieli sprawdzić jak rodziny radzą sobie z „łowieniem ryb” oraz jak dobrze znają mieszkańców Bałtyku. Nie lada wyzwaniem było odnalezienie Dębu Karczmarza, międzyzdrojskiego pomnika przyrody, gdzie uczestnicy musieli się zmierzyć z podlewaniem drzewa z hydronetki strażackiej. Na trasie nie mogło również zabraknąć Międzynarodowego Domu Kultury, gdzie na rodziny czekała zabawa w kręgle i pytania o pomnik generała Andersa. Następnym punktem na mapie był Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, w którym to uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć tablicę malarza Eryka von Zedtwitza oraz łapanie piłek w spodnie farmera. Przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego grupy musiały rozwinąć skrót PTTK oraz skakać na skakance lub zakręcić kołem hula hop.
Ostatnim do odnalezienia punktem było Centrum Informacji Turystycznej, gdzie odbył się finał gry miejskiej i rozdanie nagród. I miejsce zajęła rodzina Czmoch, Czyżak, Pańko, Kurda, II miejsce grupa o nazwie „Zejście”, III miejsce rodzina Bojarskich. Wszystkie pozostałe rodziny otrzymały wyróżnienia. Organizatorom gry miejskiej nie chodziło o współzawodnictwo, tylko o dobrą zabawę w gronie rodzinnym, dlatego też dołożyli wszelkich starań, by każda grupa otrzymała takie same nagrody. Wszystkim uczestnikom gry serdecznie dziękujemy za zabawę i przepraszamy za małe usterki wynikające z braku doświadczenia w organizowaniu takich akcji. Obiecujemy, że za rok będzie idealnie. Nagrody zostały zakupione z realizowanego przez harcerzy i zuchy zadania publicznego pod tytułem: "Dofinansowanie zadań z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnej na podtrzymanie tradycji narodowej i kulturowej, propagowanie Polskości na terenie Gminy Międzyzdroje".
Serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu I międzyzdrojskiej Gry Miejskiej „Czytelnik na tropie książek”:
- Tomaszowi Rychłowskiemu i harcerzom, zuchom z X Szczepu "Gniazdo" ZHP
- Dyrektorowi Arturowi Duszyńskiemu i Pracownikom MDK: Piotrowi Czajkowskiemu i Przemkowi Winiarskiemu
- Pracownikom WPN: Elżbiecie Waliszewskiej-Lorent, Annie Bajor i Monice Popielarczyk
- Magdalenie Jakubowskiej z Klubu Przewodników PTTK „Na wyspach”
- Wioletcie Piorun, Krzysztofowi Piorun, Błażejowi Karasiewiczowi i siatkarkom Patrycji Żur i Wiktorii Kalembie z Klubu Sportowego „Fala”
- Marianowi Kowalewskiemu i Wiesławowi Woszczykowi z OSP Międzyzdroje
- Wojciechowi Ryfczyńskiemu z Bałtyckiego Parku Miniatur
- Łukaszowi Tereszczykowi z Cafe Martini
- Zarządowi Oddziału PTTK w Międzyzdrojach, Właścicielom Oceanarium, Parku Linowego i Pani Kierownik ZOŚ