6 sierpnia 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, zorganizowała spotkanie z Jarosławem Kretem w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Wieczór autorski prezenter rozpoczął od opowiedzenia o swoich książkach. Jego najnowsza publikacja nosi tytuł

„Ziemia Święta”, choć jak powiedział nie zakochał się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Ta „miłość” wymagała od niego głębszego poznania i teraz chętnie tam wraca. Przyznał, że nie pisze książek podróżniczych. Przemyca w nich wiedzę, by przybliżyć czytelnikowi świat, który jest odległy, by oswoić to co nieznane. Obala kulturowe stereotypy, gdyż jak twierdzi od niezrozumienia do lęku, od lęku do agresji i od agresji do nieszczęścia jest krótka droga. Stajemy się krajem wielokulturowym, jak wiele innych państw, a zobaczyć to można najłatwiej poprzez jedzenie. Jeszcze 10 lat temu mało kto słyszał np. o humusie czy innych egzotycznych potrawach.

W drugiej części wieczoru współtwórca polskiej edycji National Geographic przeszedł do tematu spotkania, czyli  „Zmiany klimatu. Czym są i jaki rzeczywisty wpływ mają na nasze życie”. Jarosław Kret jest ciekawy świata i nie boi się nowych wyzwań. Jednym z nich było prowadzenie prognozy pogody w jednej ze stacji telewizyjnych. Postawił jednak jeden warunek: chciał by meteorolog nauczył go podstaw i wytłumaczył na czym to wszystko polega, ponieważ było to dla niego nowe doświadczenie. Dzięki temu, przekazuje nam prognozę w łatwy i zrozumiały dla każdego sposób.

Działa w międzynarodowej organizacji „Climate Without Borders”, czyli „Klimat bez granic”. Spotyka się z prezenterami pogody z całego świata na różnych konferencjach i sympozjach, aby wspólnie omawiać temat klimatu i wymieniać się doświadczeniami o sposobie przekazywania wiedzy ludziom o zachodzących zmianach w przyrodzie.

Jarosław Kret podczas spotkania wytłumaczył przybyłym gościom na czym polega różnica między klimatem, a pogodą, jak również co to jest ocieplenie klimatu. Zobrazował to odnosząc się do rewolucji przemysłowej. W drugiej połowie XVIII w. do lat 60. XX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,2 ˚C, ale już od lat 60. XX w. do dzisiaj średnia temperatura podniosła się aż o 1˚C. Na ocieplenie klimatu mają wpływ m.in. używanie paliw kopalnych np. w transporcie lotniczym czy oświetleniu miast, jak również hodowla bydła, które puszczając gazy, uwalniają olbrzymie ilości metanu do atmosfery. Prezenter uważa, że prosty przekaz, a w szczególności obrazy-zdjęcia najlepiej trafiają do odbiorcy i nie potrzebują często słownego komentarza.  Dlatego na spotkaniu przedstawił krótką prezentację ze zdjęciami swojego autorstwa ukazującymi piękno przyrody oraz zagrożenia, które człowiek funduje Ziemi. Jarosław Kret uważa, że o ekologii nie można mówić w sposób naukowy – niezrozumiały dla przeciętnego człowieka, trzeba mówić z uczuciem, pokazywać piękno natury, które możemy stracić.

Osobiście poleca fenomenalną książkę pt. „Nauka o klimacie” autorstwa M. Popkiewicza, A. Kardaś i S. Malinowskiego, która jest pełna naukowych schematów i wykresów, przez co dociera do wąskiego, elitarnego grona odbiorców. Niestety, aby ją zrozumieć sam Jarosław Kret musiał ją przeczytać 2 razy. Publikacja jest bardzo ceniona w świecie naukowym, również za granicą. Chce się podjąć napisania jej od nowa, ale językiem zrozumiałym dla wszystkich. Ważne jest dla niego aby każdy wiedział o co chodzi z tym klimatem i jakimi rządzi się mechanizmami.

 

Organizatorami spotkania byli: Gmina Międzyzdroje, Dyskusyjny Klub Książki, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Instytut Książki z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy firmie Forum Invest Międzyzdroje za porycie kosztów związanych z pobytem naszego gościa.