Joanna Olech w międzyzdrojskiej bibliotece

10 maja 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z Joanną Olech, graficzką, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie odbyło się w ramach odbywającego się Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Na spotkanie zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach   oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Joanna Olech przyjechała z Warszawy, gdzie mieszka i pisze swoje książki. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, co pozwoliło jej profesjonalnie wykonywać ilustracje do swoich opowiadań. Jest autorką bardzo popularnych książek dla dzieci i młodzieży takich jak: „Dynastia Miziołków”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem”, „Szkoła detektywów Emila Wykopka”, „Tarantula, Klops i Herkules” czy „Trudne słówka”. 

Pisarka wytłumaczyła dzieciom, że nie ma szkoły, która kształci pisarzy. Aby zostać autorem książek trzeba posiadać bujną wyobraźnię, która pozwoli wykreować fajnych bohaterów i ciekawe historie. Każdy może napisać książkę, należy tylko w siebie uwierzyć. Joanna Olech wspomniała o Astrid Lindgren, której książki stały się bestsellerami na całym świecie i przetłumaczono je na 82 języki. Jest ona przykładem osoby, która spełniła swoje marzenia i osiągnęła duży sukces. 

Nasz gość opowiedział o swojej pierwszej książce pt. „Dynastia Miziołków”, za którą uhonorowano ją nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. To zabawna historia jedenastoletniego chłopca Marka „Miziołka”, który pisze pamiętnik. Opowiada w nim o swojej rodzinie. Każdemu z członków rodziny nadaje zabawne przezwisko  – Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór. Autorka przeczytała fragment pamiętnika, który bardzo zainteresował i rozbawił dzieci. Wytłumaczyła małym czytelnikom, czym jest język kolokwialny, który zastosowała w swojej książce. Następnie Joanna Olech zaprosiła trzech ochotników do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym wiedzy o Miziołkach.  

Pisarka opowiedziała także o bohaterach książek  „Tarantula, Klops i Herkules” i „Pompon w rodzinie Fisiów” i zorganizowała konkursy, w których dzieci chętnie brały udział. 

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci mogły ustawić się w kolejce po autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorką.

   Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy Hotelowi Aurora Family&Spa             za pomoc w zorganizowaniu spotkania.