24 sierpnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z prof. Antonim Dudkiem pt. „Polskie Ziemie Zachodnie i Północne Polski: sukcesy i porażki od 1945 do dzisiaj”. Organizatorem spotkania była Gmina Międzyzdroje.
Antoni Dudek to politolog, historyk, socjolog, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na którym w późniejszych latach piastował kolejno stanowiska asystenta, adiunkta i profesora nadzwyczajnego. Kierował Katedrą Współczesnej Polityki Polskiej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Był również członkiem Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie, kierownikiem Wydziału Badań Naukowych w Biurze Edukacji Narodowej IPN, a następnie doradcą ówczesnego Prezesa IPN. Należał do Rady Programowej Słownika działaczy opozycji politycznej w PRL, zasiadał także w Kolegium Programowo-Historycznym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W 2005 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2007 roku Złoty Krzyż Zasługi. Aktualnie prowadzi kanał na platformie youtube „ Dudek o Historii”.
Antoni Dudek jest autorem książek takich jak „O dwóch takich, co podzieliły Polskę”, „Historia polityczna Polski 1989-2023”, „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” czy „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.
Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat Ziem Odzyskanych, czyli o terenach zachodnich i północnych państwa polskiego, które przez setki lat były ziemiami niemieckimi. Antoni Dudek opowiedział w jaki sposób stały się one ziemiami polskimi po zakończeniu II wojny światowej zgodnie z postanowieniami konferencji poczdamskiej oraz jak na integrację Ziem Zachodnich z Polską rzutowały ówczesne realia polityczne, czyli rządy komunistów i podległość PRL Związkowi Radzieckiemu.
W odniesieniu do czasów współczesnych Profesor wyjaśnił, czemu Polska nie wykorzystała w pełni możliwości wynikających z posiadania rozległego dostępu do morza, który mamy od 1945 roku, zwłaszcza w przypadku przemysłu stoczniowego i żeglugi morskiej. Aczkolwiek prawdziwe wykorzystanie Bałtyku dopiero przed nami, zwłaszcza w zakresie turystki, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. Kluczowym aspektem tych przeobrażeń będzie przygotowanie infrastrukturalne.
Moderatorem rozmowy był dr Michał Siedziako z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zadać pytania Profesorowi oraz uzyskać dedykacje na własnych egzemplarzach książek. Wszystkim serdecznie dziękujemy za spotkanie w miłej atmosferze.