25 listopada 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła mieszkańców i turystów do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na inscenizację „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej z oprawą muzyczną Dominika Rosłona i Anny Szczygieł.

Dominika Ostałowska, ceniona aktorka teatralna i filmowa przeczytała fragmenty „Dziennika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, który podczas powstania nie walczył – był cywilem i opisał Powstanie Warszawskie właśnie z tej perspektywy. Pisał o życiu codziennym w tym trudnym czasie. O instynkcie przetrwania, wszach, głodzie, cierpieniu, odwróceniu wartości. Bez patosu. Sam autor mówił: “Chciałem, żeby wszyscy się dowiedzieli, że nie wszyscy strzelali, chciałem napisać o powszechności powstania”. Pomiędzy czytanymi fragmentami „Pamiętnika…” przybyli goście mogli posłuchać przejmujących dźwięków muzyki w wykonaniu wiolonczelistki Anny Szczygieł i pianisty Dominika Rosłona.

W drugiej części spotkania, podczas rozmowy z bibliotekarzem Szymonem Głodem, aktorka przyznała, że „Dziennik z powstania warszawskiego” jest jej bardzo bliski ze względów rodzinnych, gdyż jej mama i babcia żyły w okupowanej Warszawie. Dlatego podjęła się tego projektu. Następnie Dominika Ostałowska opowiedziała o swojej karierze zawodowej. Na ukształtowanie jej, jako aktorki, miało wpływ wiele osób. Najbardziej wspomina wykładowców i aktorów: profesor Maję Komorowską oraz Wiesława Komasę. Ważnym wydarzeniem było dla niej zagranie na deskach w Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie niegdyś jako 3-4 letnie dziecko zza kulis podglądała na scenie tatę, Ryszarda Ostałowskiego. Aktorka podkreśliła, że dzięki grze w wielu sztukach teatralnych, filmach i teatrze telewizji nie czuje się aktorką jednej postaci, choć zdaje sobie sprawę, że dla wielu jest serialową Martą. Nie ukrywa, że rola w serialu daje jej stabilizację zawodową i finansową. W tym co robi stara się być perfekcjonistką, ale zdaje sobie sprawę, że nie wszystko zależy od niej.

Na zakończenie wieczoru przybyli goście mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką i muzykami. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego, a sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Partnerami wydarzenia byli Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach.